Minis For War Painting Studio

40k – Imperial Fists Captain Lysander

[:pl]

Cześć!

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam zaprezentować jedną z ikonicznych postaci zakonu Imperial Fists – Lysandera. Jest to kapitan pierwszej kompanii szturmowej zakonu – na ten zaszczyt zasłużył sobie na niezliczonych polach bitew czterdziestego millenium. Niezwykle silny, zdyscyplinowany i cieszący się poważaniem wśród braci zakonnych.

Model nie jest już najnowszy, jednak nadal ma w sobie dużo majestatu i klimatu. Jest to jeden z przyjemniejszych bohaterów do malowania – wiele drobnych detali wyrzeźbionych na figurce cieszy oko. Mam nadzieję że i Wam przypadnie do gustu. Zapraszam do obejrzenia pełnej galerii poniżej.

Zlecenia malarskie – minisforwar@gmail.com LUB Messenger

[:en]

Hello!

In today’s entry I’d like to introduce you to one of the iconic figures of the Imperial Fists – Lysander. He is the captain of the first assault company – he deserved this honour on countless battlefields of the forty millennium. Extremely strong, disciplined and respected among the brothers.

The model is a bit old, but still has much majesty and climate. It is one of the most pleasant heroes to paint – many small details sculpted on the figurine are pleasing to the eye. I hope you will like it too. I invite you to see the full gallery below.

Commission painting services – minisforwar@gmail.com / Messenger

[:]