Minis For War Painting Studio

40k – Death Korps of Krieg – Earthshaker Cannons

[:pl]

Cześć!

Jest to jeden z tych projektów, które od zawsze zbierałem się wstawić na bloga, jednak nigdy nie było na to czasu 🙂 Chciałbym Wam zaprezentować dwa potężne działa Earthshaker do armii Death Korps of Krieg.

Do obu modeli przygotowałem niewielkie dioramki, które ułatwiają przenoszenie i rozmieszczenie na stole. DKoK to ikoniczna armia uniwersum Warhammera 40 000 i zmierzyłem się z tym projektem z wielką przyjemnością.

Mimo upływu czasu, wciąż jestem zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać, szczególnie w kwestii koloru i zabrudzenia dział. Poniżej znajdziecie naprawdę obszerną i dość dokładną galerię zdjęć. Mam nadzieję że się Wam spodoba.

Zlecenia malarskie – minisforwar@gmail.com lub Messenger.

[:en]

Hello!

This is one of those projects that I’ve always wanted to put on the blog, but there was never time for it 🙂 I would like to present you two powerful Earthshaker guns for the army of Death Korps of Krieg.

For both models I’ve prepared small dioramas, which make it easy to move and place on the table. DKoK is an iconic army of the Warhammer 40,000 universe and I faced this project with great pleasure.

Despite the passage of time, I am still satisfied with the effect I was able to achieve, especially in terms of colour and dirt on the guns. Below you will find a really extensive and quite detailed photo gallery. I hope you will enjoy it.

Commission painting services – minisforwar@gmail.com or Messenger.

[:]